Güzellik & Bakım

Yüz Şekline Göre Takı Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Giyimleri ile şık olmaya çalışan bayanlar, takacakları takılar ile daha iyi görünmeye çalışırlar. Her bayan takı seçiminde, kombine, kıyafet rengine ve yüz şekline göre seçim yapmalıdır. Yüz şekline göre takı seçimi nasıl olmalıdır? Doğru takının seçilebilmesi için yüz şeklinin iyi tanınması gerekir. Yüz şekline göre takı seçimi küçük bir ayrıntı değil büyük öneme sahiptir. Yüz şeklinin tanınması için yüzdeki hatların doğru tanımlanması gerekir. Yüz şeklinin belirlenebilmesi için bazı basit yöntemler vardır ve herkes bu yöntemlerle yüz şeklini belirleyebilir.

Yüz Şekilleri Nelerdir?

Yüz şekline göre takı seçimi yapabilmek için yüz şeklinin belirlenmesi gerekir. Kendi kendine yüz şeklini belirlemek isteyenler bir aynaya oval bir şekil çizerek yapabilirler. Yüzünü bu oval şekle oturtan ve oval şekil dışında taşma ya da taşmama durumuna göre yüz şekli belirlenir. Takı seçimi yapılabilmesi için dikkat edilmesi gereken yüz şekilleri şunlardır.

  • Oval yüz şekli,
  • Yuvarlak yüz şekli,
  • Kare yüz şekli,
  • Dikdörtgen yüz şekli,
  • Kalp yüz şekli,
  • Armut yüz şekli,
  • Elmas yüz şekli,

Belirlenen yüz şekillerine göre takı seçiminin yapılması, kombini tamamlayıcı ve şık olmayı sağlayacaktır.

Ten Rengine Göre Mücevher Seçimi

Kombine uygun takı seçimi yapılırken, yüz şekli en önemli hususlardan birisi olurken, ten rengi de her zaman dikkat edilmesi gereken bir husustur. Açık tenli bayanlar, kombinlerine uygun takı seçerken, beyaz altın ürünlerini tercih edebilirler. İnci ve pırlanta ürünleri, açık ten rengine sahip olanların daha iyi görünmesini sağlar. Buğday ten rengine sahip olanlar için sarı altın takı çeşitleri her zaman uygun olur. Ten rengine göre takı seçimlerinde, sarı ve siyah inciler, zümrüt, safir, turkuaz renkleri buğday tenli olanlar tarafından tercih edilir. Şık görünebilmek için kıyafet rengi ve aksesuar ürünlerinin tümü ten rengine ve yüz şekline göre seçilmelidir.

Oval Yüze Göre Takı Seçimi

Oval yüz şekli, her türlü takının uyum sağlayabileceği yüz şekli olarak tanımlanır. En ideal bayan yüz şeklidir ve her türlü takının yakıştığı görülür. Oval yüze göre takı seçimi yapılırken, damla kesim, yuvarlak, sallantılı tasarımlar ön plana çıkıyor. Oval yüz şekli için kolye seçimlerinde, küçük tasarımlara sahip kolyeler tercih edilir. Yüz şekline göre takı seçimini doğru yaptığınızda, kusursuz bir görüntü oluşturulabilecektir. Günlük kıyafet ya da özel davet kıyafetleri için kombin oluşturulurken, takılar, kıyafet rengine, modeline, ten rengine ve oval yüz şekline göre yapılır.

Yüz Şekline Göre Takı Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Yuvarlak Yüze Göre Takı Seçimi

Yuvarlak yüz şeklinde, yüz çevresinin eşit mesafeye sahip olduğu görülür. Yüz şeklinde, yumuşak kıvrımlar yer alır. Yuvarlak yüz şekline göre takı seçimi yaparken, yüzün yuvarlak görüntüsünü, uzatmak amaçlanır. Yüz şeklinin uzatılabilmesi için uzun ve kıvrımlı kolyeler takılmalıdır. Bu takı çeşitleri V oluşturmayı sağlar. Yüz şeklinin uzun ya da oval görünebilmesi için dikey tasarımlara sahip küpeler takılmalıdır. Yuvarlak yüz şekli için takı seçimi yaparken, halka küpe ve kısa küpe modellerinden uzak durulmalıdır. Her zaman ince ve uzun küpe ve kolyeler tercih edilmelidir.

Dikdörtgen Yüze Göre Takı Seçimi

Yüz şekillerine göre seçilen takılar, yüzün olduğundan daha uzun ya da daha kısa gösterilmesini sağlar. Dikdörtgen yüz şekline sahip olanlar, yüz şeklinin daha kısa görünmesini ister. Bunun için yüz tipine uygun olarak kısa kolyeler tercih edilir. Daha çok gerdanlık türü takı modelleri ideal görülmektedir. Küpe seçimi yapmak isteyenler, dramatik, geniş ve kalın küpe takılarını seçebilir. Takı seçiminde, yüze genişlik kazandıran takı çeşitleri seçilmeye çalışılmalıdır.

Kare Yüze Göre Takı Seçimi

Kare yüz şekillerinde, çene hatları ön plana çıkar. Yüz genişliği ve yükseklik ölçüsü birbirine eşittir. Kare yüz şekline göre takı seçiminde çene hattını yumuşatacak seçeneklere öncelik verilmelidir. Kare yüz şekillerine sahip olanlar için kavisli ve uzun kolyeler ideal görülür. Kare yüz şeklinin uzun görünebilmesi için uzun damlalar, oval halkalar, avize küpe modelleri en iyi seçenekler arasında yer alır. Dikkat edilmesi gereken husus, kısa, geniş ve düğmeli takı tasarımlarından uzak durulmasıdır.

Kalp Yüze Göre Takı Seçimi

Yüz hatlarında, kaş bölgesi geniş, çene bölgesi dar olanlar, kalp yüz şekli olarak tanımlanır. Daha iyi görünebilmek ve giyilen kıyafete kombin oluşturabilmek için doğru takı seçimi yapılmalıdır. Kalp yüz şekline göre takı seçiminde, çene uzunluğunu azaltacak görüntü oluşturmaya çalışılır. Bunun için kalın gerdanlık çeşitleri tercih edilir. Kalp yüz şekline sahip olanlar için damla küpe tasarımları her zaman kurtarıcı olur. Tercih edilmesi gereken takılar arasında, kalın kolyeler, damla figürlü küpeler yer alır. Köşeli parçalar ise uzak durulması gereken takılar arasındadır.

Yüz Şekline Göre Takı Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Armut Yüze Göre Takı Seçimi

Armut yüz şekli ile kalp yüz şekli birbirinin zıttı olarak kabul edilir. Armut yüz şeklinde alın ve kaş bölgesi dar olurken çene bölgesi daha geniştir. Yüz şeklinin daha yumuşak görünüme sahip olabilmesi için V şeklinde tasarlanmış kısa kolyeler tavsiye edilir. Küpe seçiminde de kalp şeklinde tasarlanmış küpeler tercih edilmelidir. Bu geniş çene yapısının gizlenmesini destekleyecektir.

Elmas Yüze Göre Takı Seçimi

Yüz şekilleri arasında, en dengeli ve açısal olan elmas yüz şeklidir. Alın ve çene yapısı eşit derecede dardır. Elmas yüz şekli tüm takı stillerine uyumlu olarak gösterilir. Elmas yüz şekillerin, şık görüntünün oluşturulabilmesi için kolye ve küpe çeşitlerinde her şekli taşıyabilir. Oval yüz şeklinde olduğu gibi elmas yüz şeklinde de sallantılı, damla ve halka takı modellerinin tümü rahatlıkla kullanılabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu