Takı Trendleri

Takı Sembolleri ve Anlamları Nelerdir?

Takı Sembolleri ve Anlamları Nelerdir?

Yüzyıllardır insanlar çeşitli takılar takar. Eski çağlarda kötü ruhlardan korunmak için çeşitli taşlarla yapılan bu takılar zamanla aksesuara dönüşerek süs amaçlı kullanılmaya başlandı. Eski çağlarda sadece boyuna ve bileklere ihtiyaçtan dolayı takılan bu takılar zaman geçtikçe kulağa ve ayağa da takılmaya başlandı.

Günümüzde küpe, kolye, bileklik, yüzük ve halhal gibi takılar kadınlar tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Eski tarihlerde kötü ruhlardan korunmak için belli başlı maddelerden yapılan takılar şimdilerde onlarca farklı madenden üretiliyor. Takılarda kullanılan en önemli maden pırlanta, altın ve elmas taşıdır.

Takılarda Kullanılan Semboller

Günümüzde takılar büyük bir aksesuar ürünüdür. Bu aksesuar ürünleri bazen tek başlarına bir anlam ifade etmiyor olabilir ve giyilen elbise ile anlam taşıyor olabilir. Takılar tamamlayıcı bir aksesuardır. Bu aksesuarlar aynı zamanda insanların kişiliği ve hayata bakış açısını da ortaya koyar. Takılar bazen görünüşten daha büyük anlamlar ifade edebiliyor. Takılarda bulunan semboller insanlara farklı mesajlar verir. Takı sembolleri ve anlamları nelerdir?

Sorusunun cevabı ve takılarda kullanılan sembollerden bazıları şunlardır;

Günümüzde takılarda en çok kullanılan semboller bunlardır. Bu sembollerin dışında onlarca farklı anlam taşıyan takı sembolleri de bulunur.

Sabah yıldızı kolye

Üçgen Sembolü

Bir kıyafeti tamamlayan dış görünüşü, bu aksesuarla süsleyen aksesuara takı denir. Bir çok takıyı oluşturmak için kullanılan sembol ve aksesuar vardır. Bu sembollerin görünümü kadar bu takıların altında yatan farklı anlamlar da vardır. Bu semboller içerisinde üçgen sembolü farklı ve derin anlamlar içeriyor. Yukarı doğru üçgen görünümde olanlara bıçak adı veriliyor. Üçgen semboller de genellikle erkek sorumluluğunu ifade ediyor. Eğer aşağı doğru üçgen ise buna da kadeh adı veriyor. Genellikle eski kadın ilahilerinin sembolü olarak da ifade ediliyor. Üçgen sembolü anlamı ve görüntüsüyle gösterişli bir aksesuardır.

Sonsuzluk Sembolü

Sekiz rakamına benzeyen bu sembol günümüzde en çok kullanılan sembollerden biridir. Bu sembol matematiksel bir semboldür ve sayısal olarak sonsuzluğu ifade eder. Eski çağlarda da sonsuzluk mükemmeliyetçiliği temsil ettiği için tasarımcılar bu fikirleri birleştirerek bu takıyı tasarladılar. Takıda sonsuzluk işareti mükemmel bir ilişki, sonsuz bir sevgi ve bağlılığı temsil ediyor. Takıdaki sembolün çıkış yeri Hindistan bölgesidir.

Hamsa Sembolü

Kadınların vazgeçilmez aksesuarlarından biri takılardır. Takılar görüntülerinden farklı olarak derin anlamlar içerirler. Bu sembollerin en önemlileri ve en trendi olan hamsa sembolüdür. Hamsa bir Ortadoğu sembolüdür. Tanrının elini ifade ediyor. Hamsa sembolü palmiye şeklinde olduğundan ayırt edilmesi kolay bir aksesuardır. Hamsa sembolünün koruyucu güçlere sahip olunduğuna inanılır. Hamsa sembolü nazara, hastalığa ve şansızlığa karşı koruyucu bir etken olunduğuna inanılır. Bunun için bu sembol herkes tarafından tercih edilir.

Dört Yapraklı Yonca Sembolü

Yonca doğada sıkça rastlanan bir bitkidir. Bu bitki hemen hemen her bölgede ve iklimde yetişir. Yoncalar genel olarak üç yapraklı olurlar. İnsanlarda eskiden beri dört yapraklı yonca gören ve bulan kişilere uğur getireceği inancı bulunuyor. Bu inanca göre dört yapraklı yonca bulan insanlar sevgi, umut, şöhret, sağlık ve şans getiriyor. Bu inancı takılara tasarlayanlar dört yapraklı yonca modelini tasarladılar. Doğadaki beklenti gibi şans ve mutluluk getirdiğine inanılır ve günümüzde sıkça kullanılır.

Hayat Ağacı Sembolü

Takıların birçok anlamı vardır. Bu takıların başında görünüşü ve anlamı bakımından dikkat çeken hayat ağacı sembolü vardır. Hayat ağacı sembolü oldukça tercih edilen takıların başında gelir. Popülerliğini gün geçtikçe de artırmaktadır. Hayat ağacı sembolü ölümsüzlüğü ifade etmekte ve ayrıca birçok anlamda içerisinde barındırır. Hayat ağacı bir daire içerisinde dalları ve kökleri olan büyük bir ağaçtır. Ağacın dalları denge ve simetri sağlar. Semboller sanat ve takı dünyasında birçok anlamı içerisinde barındırır. Semboller ifade etmek istediğiniz konuyu, mesajı görüntüsüyle karşı tarafa yansıtır.

Sabah Yıldızı Sembolü

Sabah yıldızına halk arasında çoban yıldızı da denir. Bu yıldız diğer yıldızlara göre daha geç batar ve diğer yıldızlardan daha fazla ışık saçar. Bu yıldızın şekli diğerlerinden de farklıdır. Dört kenarı diğerlerinden uzun olan bu yıldız sembolü eski çağlardan beri kullanılıyor. Özellikle batı Amerika bölgesinde yaygın olarak kullanılan bu sembol batmayan yıldız anlamına geliyor. Diğer yıldızlardan fazla ışık yayması gücü ve parlaklığı temsil ederken göz kamaştırıcı güzelliği de simgeler.

Anahtar Sembolü

Anahtar sembolü de eski çağlardan beri kullanılıyor ve farklı anlamlar taşıyor. Anahtar bir şeyi açmak veya kapamak anlamına gelir. Eski masallarda hazine sandıkları anahtarla açılır ve bu anahtarları taşıyan insanlar bu hazinenin sorumluluğunu taşır anlamına gelirdi. Günümüzde sıkça kullanılan bu sembol mutluluk ve sadık olmayı temsil ediyor. Anahtar sembolü antik çağlarda bile kullanılıyordu. Antik çağlardan kalma bazı duvar resimlerinde anahtarlara rastlamak mümkündür.

Burç Sembolleri

Burçlar günümüzde herkesin dilindedir. Herkes kendi burcuna göre takılar tercih eder. Bu semboller içerisinde koç burcuna sahip olan kişiler cesaret ve atılganlığı temsil eden koç burcu sembolünü tercih ederler. Boğa burcuna sahip olan kişiler de sürekliliği ve istikrarı temsil eder boğa sembollü takıları takar. İkizler burcu sembolünün anlamı ise birçok olaylara ve olgulara farklı açılardan bakabilmeyi anlatır. Yengeç burcu sembolü duygusallığı anlatır. Aslan burcu sembolü ise güçlülüğü anlatır. Başak burcu sembolü tertip ve düzeni, terazi adaleti ve akrep burcu sembolü de gizem ve karanlığı anlatır. Bu ve daha birçok burç sembollerinin altında yatan anlamlar vardır. Kişiler kendi burçlarına göre sembolleri tercih edip takarlar.

Siyah elbise takı modelleri nasıl olur diyorsanız sizi şöyle alalım https://blog.atelierduygu.com/siyah-elbise-taki-kombinleri/ 💎

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu