Güzellik & Bakım

Takı Bakımı İle Takılarınızı Uzun Süre Kullanın

Takı, kıyafetinizi ve tarzınızı tamamlayan en önemli unsurdur. Bu nedenle takılarınızın ilk aldığınız şıklıkta kalmasını istersiniz. Takılarınızı uzun süre boyunca kullanabilmek için onlara bakım yapmanız şarttır. Eğer takılarınızın düzenli olarak bakımlarını yaparsanız, hem şık hem de sağlam olmalarını sağlayabilirsiniz. Ancak takı bakımı yaparken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Ayrıca takılarınızı doğru şekilde saklamanız da uzun süre kullanımına etki eder.

Altın, gümüş ya da imitasyon takılarınıza uygulayabileceğiniz basit yöntemlerle her zaman şık görünebilirsiniz. Takılarınızı, her zaman kıyafetlerinizi giyip saçlarınızı yaptıktan sonra takmalısınız. Hazırlanırken vücudunuzun nemli olması, takınızın kararmasına etki eder. Bu püf noktalara dikkat ederek takılarınızı daha fazla kullanma şansına sahip olabilirsiniz. Ancak bakımı düzenli aralıklarla tekrar etmelisiniz. Eğer imkanınız var ise değerli takılarınızı kuyumcularda temizletebilirsiniz.

Takı Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Takı bakımın doğru bir şekilde yapılması için bazı püf noktalara dikkat etmeniz gerekir. Takı bakımında dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

  • Bakım için kimyasal ürünler kullanmamalısınız.
  • Takılarınız altın ise bakım için sıcak suyu kesinlikle kullanmamalısınız.
  • Eğer deterjan kullanarak bakım yapacaksanız, içerisinde bulunan maddelere dikkat etmeniz gerekir.
  • Takılarınıza sert bir şekilde işlem yapmamaya dikkat etmelisiniz.
  • Takılarınızda değerli taşlar bulunuyorsa bakım sırasında bu taşları çizmemeye özen göstermelisiniz.
  • Bakım için tercih ettiğiniz bezin yumuşak olmasına dikkat etmelisiniz.

Bu hususlara dikkat ederek takı bakımını yaptığınızda uzun yıllar kullanabileceğiniz takılarınız olur. Takı bakımında hassas davranmanız ve takının maddesine göre işlem uygulamanız gerekir.

Özellikle de sert bir şekilde bakım uygularsanız, takılarınıza zarar verebilirsiniz. Temizlik işlemi sırasında nazik olmalısınız. Takılarınıza baskı uygulamamalı ve aşırı deterjan kullanmamalısınız. İçerisinde çok fazla kimyasal bulunan temizlik ürünlerini kesinlikle takılarınıza sürmemeniz gerekir.

Takı Bakımı ile Takılarınızı Uzun Süre Kullann

Takıların Kararmaması İçin Ne Yapılmalı?

Takıların kararması, en çok karşılaşılan sorunlar arasında yer almaktadır. Kararmalara engel olmak için birtakım hususlara dikkat etmeniz gerekir. Takıların kararmaması için yapılması gerekenler şunlardır:

  • Altın ya da gümüş gibi değerli takılarınız dışındaki takılarınızın üzerine şeffaf oje sürebilirsiniz.
  • Takılarınızı hava almayan kutularda saklamalısınız.
  • Özellikle de terlediğiniz zamanlarda takılarınızı çıkarmalısınız.
  • Takılarınızın suya temas etmemesini sağlamalısınız.

Takıların kararması, yanlış kullanım şekillerinden dolayı da meydana gelmektedir. Takılarınızın bakımını yapmadığınız takdirde de kararmaya başlarlar. Bu nedenle takı bakımına son derece önem vermeniz gerekir. Kararmış olan takılar, görüntü açısından oldukça rahatsız edicidir. Takılarınızın güzelliğine önem veriyorsanız, bakımını kesinlikle ihmal etmemeli ve kapalı kutularda saklamalısınız.

Takılar Hangi Sıklıkla Temizlenmeli?

Düzenli olarak bakımı yapılan takılarınızı, uzun bir süre boyunca kullanabilirsiniz. Takılarınıza sık aralıklarla bakım yapmanız son derece yanlıştır. Genellikle takı bakımlarını 3 ayda bir yapmalısınız. Sık sık bakım yapmak, takılarınıza zarar verebilir. Mücevher gibi değerli takılarınızı her gün silmeye özen gösterin. Takılarınızın yüzeyi soyulmaya müsait ise temizleme aralığını uzatabilirsiniz. Sert fırçayla ya da sert bir bez ile temizlik yapmamalısınız.

Altın Kaplama Takılar Nasıl Muhafaza Edilmeli?

Altın kaplama takılarınızı muhafaza edeceğiniz ortamın sıcak olmaması gerekir. Mümkün olduğu kadar kapalı bir ortamda muhafaza etmelisiniz. Ayrıca ortamın nemli olmamasına dikkat etmeli ve kutu gibi ürünlerin içerisinde altınlarınızı saklamalısınız. Eğer çok sayıda altın takınız var ise ayrı ayrı kutulara koymanız, daha doğru olacaktır. Bu sayede takıların birbirine sürünmesine engel olabilirsiniz.

Altın Takılarınızın Bakımı

Takınız altın olsa bile zamanla renklerinde bir solgunluk meydana gelebilir. Ancak yapacağınız ufak dokunuşlarla altınlarınızın sürekli parlak bir görünümde olmalarını sağlayabilirsiniz. Altınlarınızın bakımı için kuyumcularda satılan parlatıcıları kullanabilirsiniz. Bu parlatıcılardan bulamadıysanız ılık su ve temiz bir bezi kullanarak da altınlarınızı silebilirsiniz.

Altın takılarınızın temizliğini yaparken çok dikkat etmeniz gereken bir kural vardır. Suyun çok sıcak olmamasına dikkat etmeniz gerekir. Temizlik esnasında tercih ettiğiniz deterjanda kimyasal olmamalıdır. Sabun veya şampuan kullanarak silme işlemi yapabilirsiniz. Bez yerine fırça ile de silebilirsiniz ancak çok sert fırçalamamaya dikkat edin.

Limon Kullanarak Takı Temizleme

Takı temizliği için tercih edilen yöntemlerin başında limon yöntemi gelir. Limon, takı temizliği konusunda son derece etkili bir maddedir. Özellikle imitasyon takılarınızın temizliği için limonu rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ayrıca limon içerisine bir miktar karbonat katarak da temizleme işlemi sağlayabilirsiniz. Eğer takılarınızı bir gece boyunca limonlu ve karbonatlı su içerisinde bekletirseniz, daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz. Karışım içerisinde beklettiğiniz takılarınızı güzelce silerek kullanmaya devam edin. Takılarınız, daha parlak ve temiz bir görünüme sahip olacaktır.

Diş Macunu Kullanarak Takı Temizleme

Diş macunu kullanarak da takı temizliği yapabilir ve şık görünümdeki takılarınızı kullanmaya devam edebilirsiniz. Diş macununu takılarınızın üzerine sıktıktan sonra yumuşak bir diş fırçası ile hafifçe fırçalayın. Yeteri kadar temizlendiğinden emin olduğunuz zaman takınızı güzelce yıkayın. Diş macunu dışında bebek şampuanı ile de takı temizliği yapabilirsiniz.

Takılarınızın Suya Temas Etmelerine Engel Olun

Takılarınızın kararmasına ve solgun olmalarına neden olan en temel etken nemliliktir. Bu nedenle takılarınızı yağmurlu bir havada takmamaya dikkat edin. Aynı zamanda banyodan çıkınca, bulaşık yıkarken, koşarken takı takmamaya özen gösterin. Nemlilik, takınızın olumsuz etkilenmesine neden olmaktadır. Bu bakımdan mümkün olduğu kadar takılarınızın ıslanmamasını sağlayın.

Ağır İşler Yaparken Takılarınızı Çıkarın

Ağır işler yaparken insan vücudu terler ve nemli hale gelir. Nemli bir şekilde takı takmak ise takınızın kararmasına neden olur. Bu bakımdan iş yaparken takınızı çıkarmanız daha doğru olur. Takılarınızı çıkardığınızda da nemli bir yere koymamanız gerekir. Kuru, güneş ışığından uzak ve serin bir ortamda takılarınızı saklamalısınız. Saklama konusunda bu hususlara dikkat etmeniz, takılarınızın ömrünü uzatır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu