Takı Trendleri

Sezonun Trendi Vintage Takı Modası

Dönemi ifade eden, antika olarak nitelendirilecek kadar eski olmayan ancak eskiyi anımsatan tarza vintage modası diyebiliriz. Aynı zamanda bağbozumu olarak da bilinen vintage tarzın hayatımızda büyük bir yere sahip olduğunu, tüm sektörlerde görmek mümkündür. Giyimden mobilyaya, çantadan takılara kadar geniş bir yelpazeye sahip olan bir tarzdır.

Takılar içerisinde daha çok büyükannelerimizden kalan takıları andıran, insanı eskiye götüren, nostalji rüzgârları estiren tarza sahiptir. Dokusu, duruşu, estetikliği ile giydiğiniz her tarza anında uyum sağlıyor. Günlük, davet ya da spor giyimde dahi vintage esintisini görmek mümkün oluyor.

Artık yenilenen vintage tasarımlar günümüze uyarlanıyor. Vintage seçimlerinizi yaparken döneme haksızlık etmeden gerçek tasarımcıların elinden çıkmış vintage seçimler yapmanızı tavsiye ederiz. Dönemler arasında 1940’lı yıllardan 1990’lı yıllara kadar olan dönem takıları ile vintage tarzınızı ortaya koyabilirsiniz.

Uygun Fiyata Kaliteli Takı Modelleri

Takı modelleri arasından seçim yaparken fiyatının uygun olmasına özen gösteriyorsunuz. Hem kaliteli olsun hem de uygun fiyata olsun diyorsanız alternatifiniz oldukça fazla olacak. Birçok değerli takılar olduğu gibi bijuteri ürünlerinde de alternatifler her geçen gün artıyor.

En ünlü tasarımcıların oluşturduğu birbirinden farklı tasarımlar, giyim markaları tarafından sunulan alternatifler sayesinde aradığınız en uygun takı modellerine ulaşabilirsiniz. Vintage, klasik, altın, gümüş, doğal ya da el yapımı birçok takı aslında tasarımcı tarafından belirlenen fiyatlardan oluşuyor. Değerli taş ve madenlerin kullanıldığı takılarda ise elbette bir maliyet söz konusudur. Bunun dışında olan ürünlerde işçilik ve tasarımcının belirlediği fiyata göre aradığınız ürünü bulabilirsiniz.

Uygun Fiyatlara Yapabileceğiniz Takı Modelleri

El yapımı olarak tasarlayacağınız takılar için hobi mağazalarından alacağınız takı setleri ile işe başlayabilirsiniz. Örgü yeteneğinizi kullanabilir ya da birden farklı materyalleri birleştirerek istediğiniz renk ve modelde takı tasarlayabilirsiniz. Günümüzde birçok takı malzemesi hobi yerlerinde ya da takı mağazalarında bulunuyor. İçi boş kolyeler, bileklik malzemesi ya da küpe malzemeleri ile kendinize özel takılar yapabiliyorsunuz.

Sezonun Trendi Vintage Takı Modası

Kararmaz Takıların Sunduğu Avantajlar

Takıların en fazla kararma yaptığı gümüşler için bazı bakım yöntemleri ya da parlatma gibi işlemler bulunuyor. Bijuteri ürünlerinde de sıklıkla görülen kararma sorunlarının cildinize zarar vermemesi için kararmaz takıları tercih edebilirsiniz.

Bijuteri ürünlerinde kullanılan kurşun malzeme özellikle cilde oldukça zararlı ve kıyafetlerinizde iz bırakacak bir malzemedir. Tercihlerinizi yaparken kararmaz özellikte malzemelerden tercih edebilirsiniz. Gümüş bu anlamda cilde kararma yapsa da zarar vermeyen bir madendir. Altın alma imkânınız yok ise kararma, oksitlenme yapmayan ürünleri tercih etmeniz en sevdiğiniz ürünün çöpe gitmesini engeller.

Vintage Takı ve Antika Arasındaki Farklar Nedir?

Vintage takı çoğu zaman antika tasarımlarla karıştırılabiliyor. Vintage daha yakın döneme hitap eden tasarımları oluşturuyor. Bu nedenle antika ürünleri vintage olarak nitelendirmek yanlış olur.

Vintage takı;

  • Döneme ait ünlü tasarımcılara ait takılar
  • Yakın geçmişte bir döneme ait
  • Antika kadar eski olmayan
  • Dönemi yansıtan

Vintage takılarda kullanılan materyaller ve tasarımdaki çizgiler zaten antikadan ayırt edilmesini sağlayan özelliklerdir. Vintage takıların öncelikle ait olduğu dönemde kullanılan moda ürünlerden oluşması gerekir. Kullanırken yeni tasarım vintage kıyafetlerle kullanımı bütünlük sağlar.

Vintage Takıların Değerli Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Vintage tarzını beğenen kadınlar tarafından aynı zamanda değerli bir tasarıma sahip olmak arzu edilen bir durumdur. Birçok takı serbest piyasada farklı fiyatlara sahipken, vintage tasarımlar için bedel biçmek bazen zor olabiliyor.

Vintage takıların değeri;

  • Ürün kondisyonu
  • Dönem tarihi
  • Talebi
  • İçeriğinde kullanılan materyallerin değeri

Bu değerleme sonucunda özellikle vintage bilgisi olan kişiler tarafından fiyat belirlenir. Her dönem takısının değerli olduğu söylenemez. Günümüzde de baktığınızda birçok ürün talep görmüyor ve kısa sürede satıştan kaldırılıyor.

Vintage Takı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Vintage parçalardan oluşan bir kombin yapmak istiyorsanız, bu anlamda kıyafet tasarımları bulsanız da en uygun takıyı seçmek için zorlanabilirsiniz. Gerçek vintage tutkunları hangi dönemde hangi takı tasarımının en fazla talep gördüğünü bilir. Bunu iyi anlamak için öncelikle size hitap eden bir dönemi belirlemelisiniz.

Takı modellerinden hoşlandığınız döneme ait filmlere göz atmanız bu konuda sizlere yardımcı olabilir. En sevilen dönem film oyuncuları tarafından her zaman moda tasarımlar tercih edilir. Kullanılan parçalar da muhtemelen o dönemde en fazla tercih edilen tasarımlardır. Günümüzde de kullanabileceğiniz tasarımları tercih ederek tek seferlik kullanımın önünü almış olursunuz.

Vintage İnci Bilekliklerin Kullanımı

Vintage takıları günlük kullanmak isteyenler için en ideal seçimler arasında bileklikler bulunuyor. Kıyafetinize göre daha ince ya da kalın bilezik modeli incili bileklikler tercih edebilirsiniz. Her incili takıların vintage havası yaratmayacağını da bilmelisiniz. Özellikle vintage tasarım bilekliklerde kullanılan materyalleri de dikkate almalısınız.

Vintage İnci Kolye Kullanımı

Yılın modası vintage inci kolyelerin gümüş ile kullanımı oldukça şık ve dönem havası verecektir. Boynunuzda oldukça zarif duracak olan bu tasarımların tamamen inci ya da tekli inci olarak tercih edilmesi mümkündür.

Vintage İnci Yüzük Kullanımı

Takım olarak da tercih edeceğiniz yüzük modelleri seçiminizde en beğendiğiniz incileri gümüş ile kullanabilirsiniz. Altın kullanımı için birçok gold tasarımcısı tarafından vintage modeller üretiliyor. Her bütçeye uygun yüzük ya da set bulmak artık kolay olacak.

Vintage İnci Küpe Kullanımı

İncili küpe denildiğinde akıllara Johannes Vermeer’in İnci Küpeli Kız eseri geliyor olabilir. Sanat eseri gibi duracağınız inci küpelerinizi tek başına kullanarak vintage modasını tek detayla taçlandırabilirsiniz. Şıklık detaylarda gizlidir. Tarzınızı abartı kullanmadan, iyi gözlem yaparak ve biraz vintage tasarımlarını inceleyerek baştan yaratacaksınız. Kullandığınız her vintage parça ile uyumlu kombin yapmayı unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu