Moda ve Alışveriş

Saat Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Saatler günlük hayatımızda en çok işe yarayan aletlerden birisidir. Saatler sayesinde zamanımızı öğrenebilir ve bu sayede de planlı bir şekilde iş yaparak hayatımızın verimli ve düzenli geçmesini sağlayabiliriz. Saat kullanırken kullandığımız saat kalitesi de çok önemli bir faktördür.

Kullandığımız saatin asla zaman toleransı olmaması gerekir bundan dolayı saat alırken dikkat edilmesi gereken bazı noktaları uygulamak hem bize hem de aldığımız saate çok katkısı bulunmaktadır. Bunun sebebi ise aldığımız saat replika yani gerçeğinin kopyası olabilir bu da saatin kısa sürede bozulması anlamına gelir. Bu durum da sizin bütçenize zarar verebilir.

Saat Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nedir?

Saat alırken dikkat edilmesi gereken noktalar konusunda dikkat etmeniz gereken birçok nokta bulunmaktadır.

En şık saat modelleri gümüş altın

Bu noktalar şu şekildedir,

 • Saatin köşelerini dikkatli bir şekilde inceleyin.
 • Saatin camının sağlam ve çizilmeye dayanıklı olduğundan emin olun.
 • Saatinizin suya dayanıklı olmasına dikkat edin.
 • Saatinizin kayışının kaliteli olmasına dikkat edin.
 • Saatinizi düzenli aralıklarla bakıma götürün.
 • Saatinizi güvenilir ve bilinen bir markadan almak çok önemlidir.
 • Saatinizin malzeme kalitesi hakkında detaylı bilgi öğrenin.
 • Saatinizi almadan önce kendinize sorular sorun.
 • Saatinizi ne için alacağınızı düşünün.

Ek olarak alacağınız saati de detaylı bir şekilde araştırarak bilgi sahibi olmak çok önemlidir.

Saatin Köşelerini Dikkatli Bir Şekilde İnceleyin

Saat alırken dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan birisi de saatin köşelerinin dikkatli bir şekilde incelenmesidir. Çünkü eğer saatin köşelerinde keskinlik varsa bu durum alacağınız saatin kötü şartlar altında üretildiğine işaret olabilir. Bundan dolayı alacağınız saatin dikkatle her bir köşesini incelemek sizi ileride mağdur etmekten kurtarabilir.

Saatin Camının Sağlam ve Çizilmeye Karşı Dayanıklı Olması Gerekir

Uzun süre kullanabileceğiniz ve kaliteli bir saat istiyorsanız en önemli faktörlerden biri olan çizilmez cam ve saatin sağlamlık özelliklerinin kontrol edilmesi faktörünü uygulamanız gerekir.

Saat dayanıklılığı

Alacağınız saatin çizilmez cam özelliği ve sağlamlığı sayesinde saatinizin camı kolay bir şekilde çizilmeyeceğinden ve kırılmayacağından dolayı saatinizi sürekli olarak tamir ettirmek zorunda kalmaz ve bu sayede paranızdan belirli bir miktar tasarruf edersiniz.

Saatinizin Suya Dayanıklı Olmasına Dikkat Edin

Saat alırken dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan bir diğeri ise suya karşı dayanıklı yani su geçirmezlik özelliğine sahip olmasıdır. Bu özellik sayesinde bir anlık dalgınlık ile denize veya havuza girmeniz durumunda suya dayanıklı saat olduğu için hasar almayacak ve bozulmayacaktır.

Bu özellik ise günümüzde birçok saatte bulunmaktadır. Bundan dolayı kolayca suya dayanıklı bir saat alabilir ve kullanabilirsiniz. Ayrıca genel olarak saatlerde suya dayanıklılık seviyesi 50 metre olarak ayarlanmaktadır. Bundan dolayı da eğer tüplü dalış veya başka bir spor aktivitesi yapacaksanız bu faktöre dikkat etmeniz çok önemli olacaktır.

Saatinizin Kayışının Kaliteli Olmasına Dikkat Edin

Saat alırken saatinizin kayışına dikkat etmek çok önemlidir. Bunun sebebi ise piyasada birçok, kalitesiz deriden yapılan kayışlı saatler bulunmaktadır ve bu durum kalitesiz kayışa sahip olan saatlerin kayışlarının kısa bir süre içerisinde kopmasına neden olabiliyor.

Bundan dolayı bilinen ve güvenilir bir markadan saat almak çok önemlidir. Bir diğer önemli konu ise metal kayışlardır. Metale karşı alerjisi bulunan kişiler metal kayışlı saat asla almamalıdır. Bunun yerine deri kayışlı saat almalıdır.

Saatinizi Düzenli Aralıklarla Bakıma Götürün

Saatinizi düzenli aralıklarla bakıma götürmek çok önemli bir faktördür. Bunun sebebi ise saatinizin zamanla çalışan mekanizması kendi kendine bozulabilir. Bundan dolayı saatinizi düzenli aralıklarla bakıma götürerek saatinizin bakımını yaptırabilirsiniz.

Saatinizi Güvenilir ve Bilinen Bir Markadan Almak Çok Önemlidir

Saatinizi güvenilir ve herkesçe bilinen bir markadan satın almak çok önemlidir. Saat alırken diğer bahsettiğimiz maddelere nazaran en önemli kontrol etmeniz gereken faktör budur. Bunun nedeni ise maalesef ki günümüzdeki piyasada birçok replika yani gerçeğinin kopyası şeklindeki satılan saatler dolaşmaktadır.

su geçirmez saatler

Dışarıda gezinirken gördüğümüz dükkanlarda genel olarak bu tarz saatler satılmaktadır. Alıcılar ise bu saatlerin replika olduğunu bilmediği ve bu tarz saatlerin orijinallerine yani gerçeklerine kıyasla çok düşük miktarda fiyata satıldığı için satın almaktadır.

İnternette ve dışarıdan saat alırken bilinen ve güvenilir markalardan saat almak çok önemlidir. Bunun sebebi ise bu saatler kalitesiz olarak üretildikleri için kolay ve hızlı bir şekilde bozulmalarından kaynaklanır.

Saatinizin Malzeme Kalitesi Hakkında Detaylı Bilgi Öğrenin

Saatinizin malzeme kalitesi aslında saatinizin kalitesini belirleyen en önemli unsurlardan birisidir. Satın alacağınız saatin kalitesi hakkında bilgi almak için iletişime geçebilir ve detaylı bir şekilde soru sorarak alacağınız saat hakkında daha detaylı bilgiler elde edebilirsiniz.

Saatinizi Almadan Önce Kendinize Sorular Sorun

Saatinizi almadan önce kendinize alacağınız saat hakkında sorular sormak çok önemli bir faktördür. Karar vermekte zorlanıyorsanız aşağıdaki soruları kendinize sorabilirsiniz.

 • Alacağım Saatin tasarımı nasıl olmalı?
 • Sade bir saat mi istiyorum yoksa karmaşık ve gösterişli bir saat mi?

Bunlara ek olarak internetten araştırma yaparak daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

Saatinizi Neden Alacağınızı Düşünün

Saatinizi almadan önce saatinizi neden alacağınızı bilmeniz gerekir bundan dolayı saati kullanım alanına uygun bir şekilde satın alın.

 • Eğer bir takım elbise ile kullanmak istiyorsanız klasik bir saat alabilirsiniz.
 • Futbol, basketbol, dalış ve daha birçok spor yaparken bir saat kullanmak istiyorsanız sporcu saati alabilirsiniz.
 • Bunlara ek olarak kuvars veya otomatik saat de alabilirsiniz.

Eğer isterseniz kendi seçiminize göre de bir saat alabilirsiniz. Bu tamamen kendi isteğinize bağlı bir durumdur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu