Takı Trendleri

Kombin Tamamlayıcı Takılar

Kombin Tamamlayıcı Takılar

Takı takmak özellikle kadınlar için geçmişten günümüze kadar gelen bir alışkanlıktır. Tabi ki geçmişten günümüze gelene kadar çeşitleri renkleri modelleri değişmekte ama kullanım amacı aynı kalmaktadır. Ayrıca son yıllarda erkekler de fazlaca takı kullanmaya başlamıştır.

Takı Nedir?

Takı aksesuar olarak geçmektedir. Yani bir kıyafetin tamamlanmasını sağlar. Ayrıca takı kullanan kişiyi daha güzel gösterir. Takı genellikle kişisel süslenme için kullanılan küçük veya büyük dekoratif nesnelere denir. Günümüzde erkekler kullanıcılar tarafından da takı takmak tercih edilmektedir.

Takı Hangi Amaçlarla Takılabilir?

İnsanlar takıları geçmişten günümüze farklı amaçlar için takarlar. Bunlar;

Fonksiyonel olarak yani kullanım amacına göre. Örnek verecek olursak; saate bakmak için kol saati kullanmak ya da elbiseyi tutturmak için bronş takmak gibi.

  • Alyansı takma nedeni ise evli veya nişanlı yani medeni halin belirtmek için kullanılır.
  • Etnik, dini ya da sosyal eğilimleri göstermek için kullananlar vardır.
  • Tılsım koruması sağlamak için muska gibi takıları takmak
  • Sanatsal nedenlerle takılabilir.

Aşk, şans, yas gibi kişisel anlamı olan bir sembolü taşımak için takı takarlar. Şans bilekliği gibi.

Takı Yapmak İçin Kullanılan Malzemeler

Takı yapmak için değerli taşlar, madeni paralar, boncuklar, değerli maddelerden ,ipler gözünüze hoş gelen her şeyi kullanabilirsiniz. Günümüzde el işi olarak da kolye ucu, yüzük yapılmaktadır. Son yıllarda yine takı tasarımı üstüne insanlar yoğunlaşmıştır buda takının daha çok kullanılmasına neden olmuştur.

Ayrıca değerli olan elmas ,kehribar, ametist, gümüş, altın, yeşim taşı, kuvars, çelik, demir, bronz gibi taşlardan ve madenlerden de takı yapılır.

Takı Çeşitleri

Takı çeşitleri kullanım yerlerine göre ayrılır. Baş takıları, boyun takıları, el, kol ve ayak bilekliği takıları ve giysi takıları olarak ayrılmaktadır.

Baş Takıları

Baş takıları, başın üstünde yer alan saç, kulak, buruna takılan takıları kapsamaktadır.

Saç Takıları

Taç; geçmişte hükümdarların, güçlü insanların kafalarına taktığı, gücü, soyluluğu, zenginliği gösteren bir takı türüdür. Fakat günümüzde kullanım şekli değişerek daha basit modelleri günlük hayatta kullanmaya uygun hale getirilmiştir. Ayrıca gelinler, doğum sonrası kullanılmaya sıklıkla başlanmıştır.

Hızma

Tek burun kanadına takılan süslü, altın ya da gümüş, çoğu zaman halka biçiminde veya bir nokta kadar olan bir takı parçasıdır. Buruna takılan bir takı olup, altın ve gümüşten yapılan çeşitleri vardır. Ayrıca Türkiye de bazı bölgelerde kadınlar tarafından kullanılan geleneksel bir takı çeşididir.

Küpe; kulağı süsleme geçmişte de insanlar tarafından çokça tercih edilirdi. Kulağa takılan takı çeşididir. Birçok çeşidi vardır. Erkekler tarafından da tercih edilir. Ayrıca kulağın kıkırdak kısmına takılan küpeye kıkırdak küpesi denir.

Boyun Takıları

  • İsminden de anlaşılacağı üzere boyuna takılan takılardır.
  • Kolye; kolye deyince ilk olarak boyuna takılabilen bütün takılar gelse de işin aslı böyle değildir. Kolyeyi bir genelleme olarak düşünmek yanlıştır. Kolye tek parçalı boyun takısına denir.
  • Boyunluk; boynu saran takı çeşidine boyunluk denir.
  • Pandantif; ince bir zincire değerli bir uc geçirilen boyuna takılan takıya denir.
  • Gerdanlık; dolu veya içi boş olarak değerli metallerden yapılan ve boynu çember gibi saran takılara verilen isimdir. Özellikle elmas, yakut değerli taşlardan yapılır.

El, Kol ve Ayak Bilekliği Takıları

Ele, kola ve ayak bileklerine takılan takıları aksesuarları içerir.

Yüzük; Değerli taş ve metallerle üretimi yapılan ve parmağa takmak için kullanılan bir takı çeşididir. Evlenmek için nişan yüzüğü kullanılır. Erkekler tarafından da kullanılan bir aksesuar türüdür. Günümüzde ise parmaklarda bulunan eklemlere yüzük takma modası vardır. Bu eklemlere takılan yüzüklere eklem yüzüğü adı verilmektedir.

Bilezik; kadınların kollarını süslemek için tercih ettiği takıdır. Kullanmak isteyen erkekler için de erkek bilezikleri vardır.

Künye; kola takılan bir aksesuardır. Bileşikten farkı künye daha dökümlü durur daha da sekil alabilen bir yapıya sahiptir.

Halhal; özellikle kadınların ayak bileklerini süslemek için kullanılan takı çeşididir.

Pazubent; metalden yapılmış, kolun üst bölümüne takılan bant gibi takıdır.

Giysi Takıları

Aplik; Herhangi bir kıyafete tutturulan süsleme aksesuarıdır. Her dönemde kullanılmıştır.

Broş; göğüs üzerinde kıyafet üzerine iğneyle tutturulan aksesuardır.

İğne; her dönem kullanılan takı çeşididir.

Kemer; genellikle bel kısmına takılan, iki ile beş parmak eninde olan, bele bir kez dolandıktan sonra tokayla uçları birleştirilen aksesuardır.

Piercing; bir takı türüdür. Cildin delinmesi ve iğne yardımıyla takılan takılara denir. Ayrıca vücudu süslemek için kullanılır. Piercing genellikle kişinin kendini ifade etme süsüdür. Kulağa, yüze, dile, dudağa, göbeğe takılabilen takılardır.

Takı Takmanın Önemi

Takılar tarzımızı gösteren en iyi aksesuarlardan birisidir. Tarz sahibi birinin karakterini gösterir. Bir takı çeşidi alacaksanız bu takıyı neyle kombinlerim diye düşünmelisiniz. Tarz bir takı taktığınızda normal olan kıyafetinizi daha güzel gösterebilirsiniz. Kombin tamamlayıcı takılar ile elbisenizi veya kıyafetinizi havalı bir hale getirebilirsiniz.

Takı Takmanın Püf Noktaları

Tarzınıza uygun takıları seçerken dikkat etmeniz gerekenler;

Takılarınızı mevsimine uygun şekilde seçmeye özen göstermelisiniz. Kış ayları için altın veya gümüş, alman gümüşü, yeşim taşı olan takıları seçmeniz daha iyi olacaktır. Yazın ise daha renkli takılar tercih edilir.

Eğer giydiğiniz elbiseniz ışıltılı ve çok desenli ise bir tane sade takı takmanız sizi daha hoş gösterecektir. Taktığınız takı ise sade bir takı olmalıdır.

V-yakalı elbise giyecekseniz takacağınız kolyelerin ucu elbisenin yakasının ortası ile boynun bitimi arasında bitmelidir.

Straplez elbiselere boynu sıkı saran boyunluklu kolyeler çok uygun olur. Eğer kolye takacaksanız kolyenin ucunun elbisenin üzerine kadar gelmemesi önerilir.

Uzun ve ince boynumuz varsa avize tipi kolyeler size çok yakışacaktır.

Saçınızı açık bırakacaksanız küçük küpeler daha iyi duracaktır.

Eğer birlikte kullanmak için kolye ve bilezik, künye alacaksanız aynı renkte olmasına özen gösterin. Aynı renkte olması bir uyum verecektir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu