Takı Trendleri

Kişiye Özel Tasarım Kolyeler

Takılar insanlık tarihi içerisinde büyük bir öneme sahiptir. Eski tarihlerde büyülere maruz kalmamak için insanlar özel taşlar kullanırdı. Bu taşların büyü ve kötü ruhlardan koruduğunu düşünen insanlar taşları ip veya farklı bir cisimle boyunlarına asardı. Takı ve kolye kültürü insanlık tarihine bu şekilde girdi.

Bu taşlar zamanla küçüldü ve daha zarif şekillerde kullanılmaya başlandı. Bu yolla taşlar koruma görevinin yanında aksesuar görevi de görmeye başladı. Tabi zamanla bu taşlara farklı maddeler de eklendi ve ipin yerini de metal zincir aldı.

Kolye Tasarımı

Kadın veya erkek her insanın tercih ettiği takılar bulunuyor. Yüzük, bileklik, halhal ve kolye bu seçeneklerin başında yer alır. Fakat kolye bu takılar arasında en önemlisidir. Çünkü kolye ilk görüşte en fazla dikkat çeken bir takıdır.

Takılar arasında en eskisi olan kolye zamanla tasarım değişimine de uğrayarak farklı tarzda üretildi. Farklı maden ve taşlar kullanılarak üretilen kolye için farklı tarzda zincir de üretiliyor. Kolyeler onlarca farklı kişiye özel üretilen kolye ve erkek, kadın veya çocuk herkesin severek kullanıyor.

Kolye Tasarım Çeşitleri

Takılar insanların karakter ve ruh halleri hakkında geniş bilgi sunar. İnsanlar kıyafet tarzı ve ruh hallerine göre takı modeli seçerler. Takılarda bulunan taş veya anlamlı bir sembol kullanıcısının hayata bakış açısını bile yansıtır. Sadece takı modeline göre insanlar nasıl bir ruh haline sahip ve içe kapanıklık hakkında bilgiler verir. İnsanların ruh haline ve değer verdiği şeylere göre de farklı tarzda kolye bulunur. Bunların dışında insanların isteklerine göre kolye tasarımı bile yapılabilir.

kişiye özel tasarım kolye

İsim ve Harf Tasarımlı Kolyeler

Son yıllarda en fazla kullanılan kolye modellerinin başında hiç şüphesiz isme özel tasarlanan kolyeler gelir. İsmini ön planda tutmak isteyen kişilerin daha çok tercih ettiği bu model hemen hemen tüm kıyafetlere uygun olabiliyor.

Ayrıca bazı insanlar kendi isminin tanında sevgilisinin veya eşinin ismini veya baş harflerinin yazılı olduğu kolyeleri tercih ediyorlar. Bu tarz Kolyeler için hazır kolyelerin bulunduğu gibi özel tasarım kolyeleri de bulunuyor. Bu tarz kolyeler sadeliği ile de dikkat çekiyor. Farklı renk seçeneğine sahip olan bu kolye özellikle bebeklerde kullanılır.

Burç Tasarımlı Kolyeler

Burçlar insanların karakterleri hakkında doğrudan bilgi verir. Bazı insanlar sahip oldukları burçların özelliklerinin büyük birçoğunu taşır. Ve bunu dışa yansıtır. Her burcun kendine özgü bir simgesi bulunur ve bazı insanlar bu simgeleri kolyelerine taşıyarak karşı tarafa mesaj verir. Burç tasarımlı kolyeler de oldukça fazla kullanılan kolyeler arasında yer alır. Daha çok kadınların tercih ettiği bu kolye modeli kişiye özel kolye modelleri arasında yer alır.

Özel Anlam Taşıyan Kolyeler

Kolyeler bazen özel anlamlar için de kullanılabilir. Bu özel anlamlar için kullanılan takılar ya karşı tarafa mesaj vermek için yada kişilikleri hakkında bilgi vermek için kullanılır. Bu tarz kolyeler bazen nostalji yaratmak için bazen ise tarihi bir objeyi canlandırmak için kullanılır. Örneğin taç şeklinde tasarlanan bir kolye gücü gösterirken güneş şeklinde üretilen kolye şansı ve sıcaklığı temsil eder. Yine sabah yıldızı şeklindeki kolye de gücü temsil ederken yılan tasarımlı kolyeler güvensizliği simgeler.

En Çok Kullanılan Kolye Modelleri

İnsanların ruh hallerine göre tercih ettikleri kolye modelleri arasında daha fazla kullanılan ve tercih edilen modeller bulunuyor.

Bu kolye modellerinden bazıları şunlardır:

  • Kalp temalı kolye
  • Sonsuzluk temalı kolye
  • Kar taneli kolye
  • İsim temalı kolye
  • Burç temalı kolye

Bu kolyelerin her biri farklı bir anlama sahiptir. Örneğin her yıl kış aylarında milyarlarca yağan kar tanelerinin her biri farklı bir fiziki ölçüye sahiptir. Yani her şekilden dünyada bir tane bulunuyor. Onun için kar taneli kolye aşkı ve sevgiyi temsil eder.

anlamlı kolye modelleri

Kalp Temalı Kolyeler

Aşkın ve sevginin en büyün ve etkili sembolü olan kalp kolyeler için de sıklıkla kullanılır. Bu tarz kolyeler büyüklü küçüklü kullanılabiliyor ve özellikle genç kesimin sıklıkla kullandığı bir modeldir. Kalp teması bazen tek kalp şeklinde bazen ise birbiri içine geçmiş iki kalp şeklinde tasarlanıyor.

Bunun dışında çift kalp ve bu kalplerin içinden geçmiş bir ok kolyeye farklı bir anlam kazandırıyor. Kalp şeklinde tasarlanan kolyeler içinde en çok tercih edilen modellerden biri de içine resim konulan kalp kolye modelidir.

Sonsuzluk Temalı Kolyeler

Sonsuzluk işareti matematiksel bir terimdir. Matematikte yan duran bir sekize benzeyen bu işaret işlemin çıkmaza girdiğini ve sonsuza kadar aynı sayının devam edeceğini simgeler. Son yıllarda bu sembol aşkta ve takılarda da kullanılıyor. Özellikle aşkta sonsuza kadar uzanacak olan aşk şeklinde yorumlanır.

Melek Temalı Kolye

Melek teması yüzyıllardır kullanılan bir figürdür. Bu tema saflığı ve masumiyeti simgeler. Takı tasarımcıları da bu tarz temaları kolye gibi farklı alanlarda kullanıyorlar. Melek tasarımı melek gibi iyi kalpli ve yardımsever olduğu izlenimi verir. Melek temasını genellikle sevgililer tercih ediyor. Masum sevginin temsil edildiği kolye kanatları açılmış bir kelebek şeklinde tasarlanıyor.

Kelebek Temalı Kolye

Kelebek taneli kolyelerde iki farklı anlam taşır. Bunlardan birincisi kelebek gibi özgürlüğü, saflığı ve masumiyeti simgeler. İkinci anlam ise kelebek etkisine atıf yapar. Kelebek kanadının çıkardığı rüzgar çok azdır fakat bu rüzgar birleşince ve büyüdükçe çok daha büyük rüzgar meydana getirebilir. Kolyede ise küçük bir adımın ileride büyük bir aşkı meydan getirmek için atılabileceği anlamı taşır. Bu tarz kolye kullanıcıları bazen bilerek bazen ise bilmeyerek bu kolyeleri takarlar.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu