Moda ve AlışverişTakı Trendleri

Hediyelik Takı Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Doğru aksesuar özel günlerin en güzel hediyesidir. İster sevgililer gününde sevgilinize ister anneler gününde annenize ister ise doğum gününde en yakın arkadaşınıza alacak olun güzel bir takı ömür boyu kullanılabilecek ve her an sizi hatırlatacaktır. Manevi değeri yüksek hediyeler olan takılar yüklediğiniz anlama göre hediye ettiğiniz kişinin bir ömür yanı başında olmanızı sağlayacaktır. Peki, hediyelik takı seçimi nasıl olmalıdır? Nelere dikkat edilmelidir?

Hediye Alınacak Kişinin Tarzı

Hediye alacağınız kişinin tarzını incelemek hediye seçiminde çok önemli. Kullandığı takıları inceleyin. Örneğin üst üste birkaç bileklik ya da kolye kullanarak çoklu takı kullanımlarını mı seviyor, küçük yüzüklerden mi hoşlanıyor yoksa zarif takı takımları kullanmayı mı tercih ediyor günlük yaşamı ve sosyal medya fotoğraflarından bu çıkarımı yapın.

Bir kişiye hediye olarak;

 • Güzel bir saat
 • Günlük kullanıma uygun güneş gözlüğü
 • Sade bir bileklik
 • Özel bir küpe
 • Şahmeran
 • Hoş bir kolye

Ve aklınıza gelebilecek çok çeşitli aksesuarlar alınabilir. Genellikle ne tarz aksesuarlar kullandığı inceleyerek hediye edeceğiniz aksesuar çeşidini seçebilirsiniz.

Hediye Alınacak Kişinin Renk Seçimleri

Renk seçimi de hediye alırken çok önemlidir. Artık pek çok takı tek renk metalden oluşmaktadır.

Bu metal renkler;

 • Gümüş
 • Altın
 • Rosegold

Şeklinde sıralanır. Hediye alacağınız kişi takılarında genellikle rosegold mu altın mı yoksa gümüş renk mi tercih ediyor inceleyin. Bu renklerden birini sürekli olarak kullanıyorsa bir diğerini aldığınız çok hoşuna gitmeyebilir. Bu nedenle yöneldiği renkte model almanız daha doğru bir hareket olacaktır. Fakat yerleşmiş bir tarzı yoksa ya da siz bu kanıya varamadıysanız klasik giyinen biri için altın renkler, spor şık giyinenler için rosegold, spor giyinenler için ise gümüş renk daha uygun olacaktır.

İnce İp Uçları

Her birimizin içinde onlarca ürünün bulunduğu dilek listeleri var. Eminiz hediye alacağınız kişinin de böyle istekleri vardır. Güzel bir hediye alabilmek için biraz hafiyecilik oynamanız gerekebilir. İnstagram’da takip ettiği sayfalara, beğendiği fotoğraflara, televiyonda ya da dergilerde dikkat kesildiği modellere dikkat edin. Bunlar alacağınız hediye için size ip ucu verecek noktalardır.

Takı Takımları

Artık hediye alacağınız kişinin stiline ve zevklerine dair bir fikriniz oluştuğuna göre alacağınız modele karar verebilirsiniz.

Takı takımları genellikle yıldönümleri gibi özel günlerde hediye edilir. Takı takımları hediye edeceğiniz insanın daha klasik bir tarzı olması gerekir. Spor giyinen insanlar takım halinde kullanmaktansa farklı parçaları birleştirmeyi severler.

Küpeler

Küpe hediye almayı düşündüğünüz kişinin öncelikle kulaklarının delik olduğundan emin olmalısınız. Daha önce onu küpeyle görüp görmediğinizi düşünün. Görmediyseniz kulağının delik olmama ihtimali vardır. Farklı bir aksesuar modelini yönelmek gerekir. Görüşme şansınız varsa kulak memelerine dikkatli bakarak kulağının delik olmadığını anlayabilirsiniz. Kulağı delik olmayan bir insan için bileklikler, yüzükler, kolyeler daha güzel alternatifler olacaktır.

Yüzükler

Yüzük dikkat edilmesi gereken bir hediyedir. Hediyeniz kız arkadaşınıza ise yüzük kesinlikle yanlış seçim olacaktır. Çünkü yüzük kutusunu görmek bile bir teklif beklentisi içine girmeye yeter. Bu nedenle yüzük sevgililik döneminde uzak durulması gereken bir hediyedir. Nişanlılar ve evliler rahat bir şekilde yüzük hediye edebilirler fakat onların da dikkat etmeleri gereken noktaları vardır. Yüzük seçiminde;

 • Yüzüğün boyutu
 • Değişim ya da tadilat yapılıp yapılmadığı
 • Yüzük ölçüsünün hangi elin hangi parmağına göre olduğu

Önemli noktalardır. Yüzüklerde en sık yaşanılan sorun yüzüğün parmağa olmama durumudur. Bu nedenle yüzük almaya giderken hediye alacağınız kişinin bir yüzüğünü yanında götürmek büyük avantaj sağlar. Parmağın boyutunu başka bir şekilde anlamaya çalışıyorsanız hesaplarınızı hangi ele ve hangi parmağa göre yaptığınıza dikkat edin çünkü her parmağın boyutu birbirinden farklıdır. Örneğin sol elin parmakları sağ elin parmaklarına göre daha küçüktür. Tüm bunlara rağmen yüzük boyutunda sıkıntı yaşama ihtimaliniz vardır. Bu nedenle yüzük almadan önce aldığınız yere tadilat yapıp yapamayacaklarını ya da değişim imkanının olup olmadığını sorun. Bu imkanlara sahip olmamanız büyük sıkınlar yaşamanıza sebep olabilir.

Bileklikler

Bileklikler küçük dokunuşlarla öne çıkmanın kolay yoludur. En garanti hediye takı bilekliklerdir. Minimal tarzda taşlı bir bileklik her tarzdan kadının hoşuna gider. Bu nedenle karşınızdaki çok da iyi tanımıyorsanız bileklik hediye ederek risk faktörünü olabildiğince azaltabilirsiniz. Bileklikler küçük, orta ve büyük olarak üç boyutu olduğundan boyut konusunda sıkıntı yaşamazsınız.

Şahmeranlar

Karşınızdaki kişi günlük hayatında ya da sürekli olarak şahmeran kullanıyorsa şahmeran ona verebileceğiniz en güzel hediye olacaktır. Kullandıklarında daha farklı tarzlarda şahmeranlara yönelerek takı dolabında çeşitlilik yaratabilir ve sürekli takarak sizi hatırlayacağı hediyeler verebilirsiniz. Örneğin klasiklerden farklı olarak çift zincirli ya da bileğe dolanabilen uzun zincirli şahmeranlar güzel hediyeler olacaktır. Fakat günlük hayatında hiç şahmeran takarken görmediğiniz bir kişiye şahmeran hediye etmek doğru bir tercih olmayacaktır. İnsanlara ancak kullanabileceği şeyler hediye ederek sizi sürekli hatırlamalarını sağlayabilirsiniz.

Kolyeler

Kolyeler özellikle hediye edildiğinde manevi değeri çok yüksek hediyeler olurlar. Gerek kalbin üzerinde taşınması olsun gerekse kişinin her aynaya baktığında gördüğünden dolayı olsun sizin için özel birine verebileceğiniz en güzel hediye kolye olacaktır. Bu sayede hediyenizi boynunda taşıyarak sizi sürekli hatırlayabilir.

Hediye kolye seçiminde tercihlerinizi minimal modellerden yana kullanmaya çalışın. Kombine uydurma derdi olmayan minimal kolyeler güzel bir hediye olacaktır. Sevgilinize kilit ya da kalp modelli bir kolye alırken çocuğunuza üzerinde melek olan bir kolye alabilirsiniz.

Bunun dışında saatler ve güneş gözlükleri de güzel hediye seçenekleri olacaktır. Fakat bu parçalar daha çok tarza yönelik olduğundan yakından tanıdığınız insanlara hediye seçerken tercih etmenizde fayda vardır. En güzel hediyenin bir ömür taşınabilecek hediye olduğunu unutmayın.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu