Moda ve AlışverişTakı Trendleri

Altın Takı Seti Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

İnsanların özellikle de kadınların en önemli aksesuarı olan takılar aynı zamanda en fazla değer verilen süs eşyalarıdır. Takılar yüz yıllardır insanların hayatlarında var olmuş ve zamanla değişim ve gelişim göstermiştir. Günümüzde kolye, küpe, yüzük ve bileklik en fazla tercih edilen takıların başında yer alır.

Bu takılar sade ve kombin şeklinde kullanıldığı gibi set halinde de kullanılabiliyor. Özellikle altın takılar son yıllarda set şeklinde sevilerek takılıyor. Kadınlara verilen en iyi hediye takıdır ve her düğünde takı setleri dikkat çekiyor. Fakat takı ve takı setlerinin onlarca farklı modeli ve tarzı bulunuyor. Takı seçiminde bu seçenekler göz önünde bulundurulmaları da gerekiyor.

Altın Takı Seti Çeşitleri

Takı seti çeşitleri arasında en fazla dikkat çeken ve en fazla tercih edilen seçenek altın set takımlarıdır. Altın setler her kadının sevdiği ve elde etmek istediği aksesuarların başında yer alır. Özellikle düğünlerde her erkek eşine mutlaka bir set takımı almak ister ve çoğunlukla da alır.

Günümüzde en fazla tercih edilen altın set takımları şunlardır;

  • Trabzon hasıraltın seti
  • Urfa akıtma seti
  • Erzurum altın seti
  • Taşlı altın seti
  • Beyaz altın seti

Yukarıda sayılı altın takı setleri bölgelere göre oldukça fazla bir şekilde tercih ediliyor ve hepsinin özellikleri birbirinden farklıdır.

Trabzon Hasır Seti Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Trabzon hasırı yüz yıllar önce bölgede yaşayan Rumların üreterek bölgeye kazandırdığı bir altın şeklidir. Hala Trabzon’da ve bir çok şehirde usta sarraflar tarafından üretimi devam ettiriliyor. Trabzon hasırı el ile üretiliyor ve el emeği diğer altınlara göre oldukça fazladır. Onun için bu altın diğerlerine göre daha pahalı ve bozdurulurken zarar etme olasılığı daha fazladır.

Trabzon hasırı sık sık arıza verebiliyor. Halkaları ince olduğu için günlük hayatta kullanıma uygun değildir. Bu altın setini tercih edecek olan kişiler için altın takı seti alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında en önemli husus işçiliğe ve halkalara dikkat etmesidir. Yatırımlık altın için uygun bir model değildir.

Urfa Akıtma Set Takımı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Altının en fazla tercih edildiği bölge Güney Doğu Bölgesidir. Bölgede yapılan düğünlerde kilolarca altının takıldığı herkes tarafından bilinir. Bu bölgede en fazla tercih edilen altın modeli de Urfa akıtma setidir. Bu model Trabzon hasırı gibi işçiliğin çok olduğu bir altındır.

Bir Urfa akıtma seti meydana gelmesi için sarraflar günlerce çabalıyor. Her bir altın halkası günlerce uğraştan sonra takıya dönüşüyor. Bu model sadece özel günler için üretilir ve günlük hayatta kullanıma uygun bir model değildir.

Düğün Takı Seti Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her düğünde olan takı merasiminin olmazsa olmazı ve en çok dikkat edilen bölümü takı seti bölümüdür. Damadın eşine taktığı bu setler düğünden sonra bile konuşulur. Düğün için en fazla tercih edilen altın set takımı Trabzon hasırı modelidir. Bu model diğerlerine göre daha gösterişli olduğu için yeni çiftler tarafından fazla tercih ediliyor. Özellikle uzun süre kullanmak için alınan set takımlarında Trabzon hasırı daha ön plana çıkıyor. Fakat günlük hayatta kullanmak isteyen kadınların tercihi bu modelden yana olmayabiliyor.

Taşlı Takı Seti Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Taşlı altınlar birçok bayanın tercih ettiği bir modeldir. Özellikle yüzük ve kolyede kullanılan taşlar bazı modellerde büyük bazı modellerde küçük olarak tercih edilir. Pırlanta, yakut ve zümrüt gibi taşların tercih edildiği modellerde genellikle düşük ayarda altın tercih ediliyor. Taşlı takı setlerinde ise aynı taş kolyede, yüzükte ve küpede bulunur.

Taşlı takılarda genellikle taşlar zamanla düştüğü veya renginde solmalar meydana geldiği için işçilik çok önemlidir. Bu model takı setlerini tercih edenlerin bu olasılığı dikkate alması gerekiyor. Bu modelde olan takıların markalı ve garantili olması daha sağlıklı olacaktır.

Beyaz Altın Takı Seti Özellikleri

Beyaz altın set takımları genç kesim bayanların en çok tercih ettikleri modeldir. Tamamen spor görünüme sahip olan bu model ince görünüme sahip ve her türlü kıyafete ve beden rengine uyum sağlıyor. Beyaz altını tercih eden bayanlar uzun süreli kullanıyorlar ve her ortamda da tercih ediyorlar.

Takılarda Altın Ayarının Önemi

Altın fiyatlarını etkileyen en önemli unsur altının ayarıdır. 24 ayar altın saf altın olarak geçer ve kürce altınlarda kullanılır. Takılarda kullanılan altın ise 22, 18 ve 14 ayar altınlardır. Bu ayarlar düştükçe fiyatları da düşer. Set takımlarında bu üç ayar altın da kullanılır. 22 ayar olanlar sarı altınlar için kullanılır ve rengi daha belirgindir. Diğer setler için 18 ve 14 ayar altın kullanılır. Özellikle işçiliği fazla olan beyaz altında ve taşlı set takımlarında 14 ayar daha fazla tercih edilir.

14 ayar altın takı setleri

Altın Takı Seçiminde Yaşın Önemi

Takı ve aksesuarlar insanların iç dünyasının dışa yansımasıdır. Bu altın takısında da geçerlidir. Altın modelleri bayanlar yaşlarına göre ve giydikleri kıyafete göre tercih ederler. Genç bayanlar genellikle beyaz altın ve hafif taşlı altın tercihi yaparken orta yaş grubunda olan bayanlar daha belirgin altın tercih ederler. Yine özel bir günde özel bir elbise için daha dikkat çekisi bir set takımı tercihi yerinde olacaktır.

urfa 14 ayar altın takı seti

Altın Set Takımının Günlük Hayatta Kullanılması

Günlük hayatta kullanılmak için altın set takımı tercih ediliyorsa rengi solmayan ve dayanıklı bir model seçilmelidir. Özellikle suya dayanıklı olmalıdır. Ayrıca günlük hayatta giyilen kıyafetlere de uygun olmalı ve fazla ön plana çıkmamalıdır. Bayanlar günlük hayatta tercih ettikleri set takımlarında beden renklerine uyuma ve rahat takıları tercih ederler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu