Takı Trendleri

Aksesuar Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Aksesuar Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kombin kıyafetlerin vazgeçilmezi olan takılar, şıklığın tamamlayıcısıdırlar. Takı tercihinde yapılması gereken şekli, büyüklüğü ve rengidir. Ayrıca aksesuar seçimi kişinin kişiliğini de yansıtır. Aksesuar seçiminde tesettürlü bayanlar daha dikkatli davranmaları gerekmektedir. Başörtü modeline göre aksesuar seçimi yapılmalıdır. Başörtülü bayanların topuz şekillerine göre aksesuar tercih etmeleri gerekir. Küçük topuz tercih edildiyse büyük aksesuarlar tercih edilir. Aksesuar seçimini doğru şekilde yapılması gerekir.

Kadınların Kullandığı Aksesuarlar

Kadınlar kıyafetlerini kullandıkları aksesuarlarla şık ve gösterişli bir hale getirmiş olurlar. Aksesuar veya takı seçiminde abartıya kaçmamak gerekir. Abartılı aksesuar seçimi kişiyi rüküş ve sıradan görünmesine sebep olur. Bunun için kadınlar aksesuar seçerken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Gibi hususlar dikkat etmelidir. Kadınların kullandıkları aksesuarlar vardır. Bunlar şu şekildedir;

Yukarıda saydığımız aksesuarları her kadın tercih edip kullanır. Doğru aksesuar seçimiyle farklı bir görünüme ulaşılmış olunur.

yüzük seçimi

Erkeklerin Kullandığı Aksesuarlar

Aksesuar deyince akla ilk gelen kadınlar olur. Fakat günümüzde modayı takip eden ve aksesuar kullanımını ön planda tutan erkeklerde gelir. Mesela bir davette erkeklerin vazgeçilmez aksesuarları kol düğmesi ve saattir. Doğru seçim yapıldığında şıklık kaçınılmaz olur. Erkekler takım elbise giyindiklerinde elbiseye uygun renklerde takılar ve aksesuarlar tercih ederler. Koyu veya mat renkte bileklikler tercih edilir. Genellikle erkeklerin kullandıkları aksesuarlar şunlardır;

  • Saat
  • Kol düğmesi
  • Kravat
  • Bileklik
  • Yüzük

Erkekler kullandıkları bu aksesuarlarla modayı takip ettiklerini gösterirler. Daha şık ve bakımlı görünmeleri sağlanır.

Resmi Elbise İle Kullanılabilecek Aksesuarlar

Günümüzde artık resmi bir kıyafet hem kadın hem de erkek tercih edip giyinmektedir. Erkek işyerinde veya davette resmi elbise giyinip kıyafetleri aksesuarlarla şık bir görünüme ulaşılmış olur. Bu resmi kıyafeti renk uyumu elbise ye uygun bir bileklikle tamamlayabilir. Ya da elbisesine kol düğmesi veya saat kullanarak elbisesine uygun doğru seçim yapılması gerekir. Bayanlarda genellikle işyerlerinde veya özel davetlerde kıyafetlerine kullandıkları aksesuar seçimiyle farklılık yaratırlar. Bir fular ya da bir bileklikle daha şık bir görüntü elde edilmiş olunur.

Spor Elbise İle Kullanılabilecek Aksesuarlar

Spor tarz elbiselere bazı aksesuarlar takılabilir. Özellikle günlük hayatta giyilen spor tarzı elbiseler bazı aksesuarlarla desteklenebilir. Fakat bu aksesuarlarda seçici olmak gerekiyor. Her aksesuar spor elbiseye uymayabilir. Bazı aksesuarlar spor elbisenin görüntüsünü bozabilir. Spor kıyafetlere kıyafetle aynı renk tonunda aksesuar kullanılabilir. Yine spor tarz bir kol saati spor giyimde yerinde olacaktır. Bunun dışında güneşli günlerde güneş gözlüğü ve şapka spor giyime daha uygun bir aksesuardır. Spor giyimde ince ve küçük taşlara sahip takılar tercih edilmelidir. Bu tarz takılar spor giyimde fazla ön plana çıkmaz ve kıyafetle daha uyumlu olur.

Özel Günlerde Kullanılabilecek Aksesuarlar

Her kadın özel günlerde daha zarif ve daha şık görünmek ister. Mesela doğum günü, sevgililer günü, özel bir partide ve özel bir davette tüm bayanlar şıklık yarışına girer. Bu şıklık yarışında kullandıkları aksesuar seçimi ve takılar bayanları daha gösterişli olmalarını sağlar. Bayanların kullanacakları doğru aksesuar seçimiyle şıklıklarına şıklık katarlar. Mesela özel günde giyindikleri kıyafetlerine göre çanta seçimi doğru yapılırsa bu aksesuarla doğru görüntüye ulaşmış olurlar. Diğer bayanlara kıyasla özel günlerinde ilgi çeken bayan olmuş olurlar.

küpe seçimi

Aksesuarlarda Renk Uyumu Nasıl Olmalıdır?

Aksesuar tercihi kıyafete göre yapılmalıdır. Önceki yıllarda takılar için fazla renk seçeneği yoktu. Fakat son yıllarda her renk tonunda takıya ulaşma imkânı bulunuyor. Erkekler takı konusunda fazla renk seçeneğine sahip olmasa da kadınlar her takıda farklı farklı renk tonlarına sahiptir. Kadınlar takılarını giydikleri elbise tarzına ve rengine göre seçerler. Bu doğru ve yerinde bir davranıştır. Bazı takılar elbiseyi tamamlayıcı bir aksesuar görevi görürken bazı aksesuarlar kıyafetlerinin önüne geçer ve tüm dikkatleri kendinde toplar.

Kombin Aksesuarlar

Aksesuarlar insanların iç dünyasının bir yansımasıdır. Özellikle kadınların daha fazla özen gösterdiği aksesuarlar takan kişi hakkında farklı ipuçları da verir. Kimi kadın sade bir takıyı tercih ederken kimisi daha gösterişli ve rengârenk takıyı tercih eder. Son zamanların en trend takı seçeneği de takım ve kombin takılardır. Bu takılar üçlü veya dörtlü şekilde kombin ediliyor veya aynı renk takım halinde takılıyor. İnsanlarla göz teması kurulduğunda kendini gösteren küpe ve kolye bu takımların başında yer alır. Veya el çevresinde yüzük, kol saati ve bileklik yine kombinlenen takılar arasında yer alır. Bu takıların hepsi aynı renk ve stilde de olabilir. Özellikle farklı bir renkte oluşları daha fazla dikkat çekecektir.

Büyük Takı Seçimi

Günümüzde gençler genellikle büyük takılar tercih ederler. Büyük takılar daha şık ve gösterişli olmalarını gösterir. Daha sade bir kıyafet giyinildiğinde daha büyük bir yüzük veya büyük bileklikle giyinilmiş olan kıyafet daha gösterişli olunmasını sağlar. Moda tutkunlarının en çok tercih ettikleri büyük takılar püsküllü ve uzun küpelerdir. Tek başlarına iddialı bir aksesuar olsalar da iddialı bir tarz yaratmak için bu aksesuarlar uygundur. Fakat kişi fiziki yapılarına uygun şekillerde aksesuar ve takı seçiminde bulunması gerekir. Yani kısa boyunlu kişilerin tercih edeceği büyük küpe seçimi boyunlarının daha kısa gözükmesini sağlayacaktır. Bunun için doğru aksesuar ve doğru takı seçimi yapılmalıdır.

En Etkili Aksesuarlar Nelerdir?

Aksesuarlar genel anlamda etkilidir. Doğru tarzda ve doğru renklerde takılmaları, kıyafete uyumlu olmaları halinde büyük bir etkileyiciliğe sahip olur. Özellikle kıyafeti tamamladıklarında veya ön plana çıktıklarında etkili bir görüntüye sahip olurlar. Fakat bayanlarda kolye ve küpe daha fazla etkileyiciliği bulunur. Bayanlarda en etkili ve dikkat edilmesi gereken aksesuarlar da bunlardır. Genellikle bayanlar da bu aksesuarlarda çok seçici davranırlar.

Yüz şekillerine göre takı nasıl olmalı diye merak ediyorsanız sizi şöyle alalım 💍 https://blog.atelierduygu.com/yuz-sekline-gore-taki-secimi-nasil-olmalidir/

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu