Takı Trendleri

Aksesuar Kullanımı Neden Önem Arz Eder

Aksesuar Kullanımı Neden Önem Arz Eder?

Aksesuarlar insanların giydikleri kıyafetleri tamamlayıcı özellikte olan bir araçtır. Genellikle ihtiyaçtan ziyade kıyafeti daha gösterişli ve daha şık göstermek için kullanılır. Bunların dışında gözlük, atkı, şapka, saat ve kol düğmesi gibi ihtiyaca yönelik olan aksesuarlar da bulunur. Bu aksesuarlarda giyilen kıyafete uygun olarak tercih edilmeli ve elbiseyi tamamlamalıdır.

Aksesuar Kullanmanın Amaçları

Aksesuar kadın ve erkekler için kullanılan bir üründür. Kolye, bilezik, yüzük, kemer, tespih ve saat görüntüyü tamamlayan şık aksesuarlardır. Ayrıca şal, fular ve atkıda tercih edilen aksesuarlar arasındadır. Burada aksesuar kullanımı neden önem arz eder? Sorusuyla genellikle karşılaşırız. Aksesuar seçimi kıyafetlere uygun tercih edilmelidir. Yanlış seçim kişiyi rüküş, sıradan ve abartılı gösterebilir.

Takı seçimi yapılırken nelere dikkat edilmesi gerektiğine hâkim olmak gerekir. Özel günlerde kıyafetlere uygun takı seçiminde kıyafetinizi daha şık ve gösterişli bir hale getirmiş olursunuz. Sade kıyafet tercih ettiğinizde abartılı aksesuar seçiminizde rüküş görünmenize sebep olacaktır. Bunun için doğru yerde ve doğru zaman da aksesuar seçiminizi doğru yapmanız gerekir.

Aksesuar ve Takıların Değeri

Aksesuar ve takılar hem erkeklerin hem de kadınların vazgeçilmez aksesuarlarındandır. Geçmişten günümüze kadar bu aksesuar seçimi gelir. Oldukça yaygın bir kullanıma sahiptir. Genellikle kıyafetlere uygun olarak aksesuar ve takılar tercih edilir. Artık kadınlar kadar erkeklerde modayı takip edip sade olan kıyafetlerini de kullandıkları aksesuarlarla şık ve gösterişli hale getiriliyor. Kullanılan takıları doğru bir şekilde kombinlemek çok önemlidir. Doğru kıyafete doğru takılar seçilmelidir.

Kültürümüzde Takıların Değeri

Geçmişten günümüze kadar takılar önem arz etmektedir. Genellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesinde ve Doğu Anadolu Bölgesinde takıların önemi oldukça fazladır. Geleneklere göre gelinler takılarıyla şık bir görüntüye ulaşırlar. Bu gelenekler günümüzde de varlığını sürdürmektedir.

Erkeklerin Kullandığı Aksesuarlar

Aksesuar deyince akla ilk gelen kadınlardır. Fakat erkekler içinde aksesuarlar bir hayli önemlidir. Erkeklerin günlük hayatta ve özel günlerde kullandıkları takı ve aksesuarlar bulunur.

Bu aksesuarlardan bazıları şunlardır;

  • Kol saati
  • Kol düğmesi
  • Kolye
  • Yüzük
  • Bileklik
  • Atkı
  • Kravat

Erkeklerin kullandığı aksesuarlardan bazılarıdır. Bu aksesuarlardan bazıları günlük hayatta kullanılırken bazıları özel günlerde ve özel programlarda kullanılır. Örneğin bir davette, özel bir gecede kol saati ve kol düğmesi vazgeçilmez aksesuarlarındandır. Yapılacak seçime göre bu aksesuarlar belirleyici özelliğe sahiptirler. Erkek modası da günümüzde kadınlara göre artış göstermektedir.

Aksesuar kullanımı

Erkek Aksesuar ve Takı Kullanımı

Erkekler kadınlara göre daha az aksesuar takar. Takabilecekleri çok fazla seçenek olmasına rağmen erkekler daha sade ve daha az gösterişli aksesuar takarlar. Erkeklerin en fazla taktığı aksesuar kol saati ve kol düğmesidir. Kol saatinde elbiseye uyum konusunda fazla önem göstermeyen erkekler kol düğmesinde seçici olurlar ve elbiseye özel kol düğmesi kullanırlar.

Erkekler arasında kol düğmesi daha zengin gösterir inancı hâkimdir ve bunu her ortamda kullanmayı severler. Takılardan başka erkeklerin kullandığı aksesuarlar elbiselerine göre seçilir. Örneğin atkı, bere ve şapka giyilen parke veya monta göre seçilir. Kravat takım elbise ile beraber alınır ve takım elbiseye özel kombinlenir.

Kadınların Kullandığı Aksesuarlar

Kadınlar kıyafetlerine uygun aksesuarlar tercih ederler. Nasıl kıyafet giydiğiniz önemli değil sizi ortaya çıkaracak en önemli detay aksesuarlardır. Bakımlı bayanlar diğer bayanlara kıyasla aksesuarlarıyla göz alıyorlar. Basit bir takı seçimi sizin kişiliğinizi ortaya çıkarır. Bunun için aksesuar kullanımı çok önemlidir. Kullanacağınız bir aksesuar giydiğiniz kıyafeti farklı şekilde görünmesini sağlayabilir. Mesela bir pantolon ve tişört giydiğinizde bu kıyafeti şapkayla tamamladığınızda sizi farklı gösterecektir. Kadınlar genellikle şu aksesuarları tercih etmektedirler.

Bunlar;

Gibi aksesuarları giyindikleri kıyafetlere uygun olarak tercih edilir. Böylece şık bir görüntüye ulaşılır.

Kadınların Aksesuar ve Takı Kullanımı

Kadınlar kombinler’ ini aksesuarlarla tamamlarlar. Aksesuar kullanmayı bilmek yani yerinde kullanmak zevk işidir. Doğru parçayı doğru yere koymak ve bir bütün oluşturulduğunda kıyafetinizin havası değişir. Bunun için ne kadar çok aksesuar kullanır ve kendinizi yenilerseniz şık bir görüntüye ve stil sahibi olmanızı sağlar. Alacağınız takıların kullanacağınız kıyafetlerle uyumlu olmasına dikkat edilmesi gerekir.

Mesela küpeyi gümüş aldığınızda bilekliğinde gümüş olmasına dikkat edin her birinin uyum içerisin de olması sizi daha şık ve gösterişli olmanızı sağlayacaktır. Sade bir kıyafeti bile takı kullanımı sayesinde sizi daha farklı göstermenizi sağlayacaktır. Doğru seçim ve kıyafetlere uygun aksesuar ve takı kullanımı yapılmalıdır.

Kombin Aksesuarların Önemi

Kadınlar genellikle harika ve şık görünen kıyafetleri değil onları mükemmel aksesuarlarla daha şık bir görüntüye ulaştırmayı amaçlarlar. Aksesuarlar doğru kıyafetle tercih edilmelidir. Aksesuar kişinin stilini, zevkini ve kişiliğini ortaya koymaktadır. Mesela eşarp kullanımı yaptığınızda kıyafetinize uygun renk tercih edip bu aksesuarla göz alıcı kıyafet elde edebilirsiniz.

Yaptığınız kıyafet kombinin de kullanacağınız aksesuarlar sayesinde farklı gözükmenizi sağlayacaktır. Dediğimiz gibi doğru seçim yapmak çok önemlidir. Yapacağınız takı seçiminde yani takı kombinin de renk uyumuna ve şekline önem verilmelidir. Takıların biri farklı renkte olduğunda güzel bir görüntü elde edilmiş olmaz. Bunun için altın renkte takı tercih ettiğinizde tüm takıların o renkte olmasına özen gösterilir.

Elbiseye Göre Aksesuar Seçimi

Elbiseye göre doğru aksesuar seçimi ve takı seçimi yapılmalıdır. Uygun aksesuar seçiminde bulunmak, giyindiğiniz elbiseyi daha şık ve gösterişli hale getirebilir. Ayrıca yanlış aksesuar seçiminizde sizi olabildiğince rüküş ve sıradan gösterebilir. Mesela giyindiğiniz bir kıyafete uygun bir çanta seçimi sizi olabildiğince şık ve havalı gösterebilir. Bunun için yerinde ve doğru seçimler yapmak gerekir. Bu yanlış seçimler kişileri sıradanlaştırırken, doğru seçimler kişileri daha zarif ve şık gösterir.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu